DİAPOLİS OTEL AKÇAKOCA

  • Açık Havuz
  • Diapolis otel Akçakoca
  • Teras Restorant
  • Havuz Teras

AKÇAKOCA'NIN TARİHÇESİ

Akçakoca adı 1934'de verilmiştir. Akçakoca’nın 1934 yılından önceki adı AKÇAŞEHİR’ idi. Bu nedenle tarihi kaynaklarda Akçakoca adı yerine Akçaşar, Akçaşehir adı geçmektedir.

Bilinen tarihe gelince bölgede Bitinya krallığı'na ve krallığın kurucusu Bias'ın halefi Kral Zipitis'e ulaşıyoruz. O dönemde adı Herakleia Pontika olan Karadeniz Ereğlisi krallığını M.Ö. 298-297 yılında fetheden Zipitis, o dönemde tamamı ormanla kaplı ve göçebe olan Akçakoca yöresinde bir kent kurdu. Bilinen eski adı Diapolis'di. (Parlayan Kent anlamına gelmektedir.) M.Ö. 1200'lerde bölgeye Track ve Frigler hakim olduğu bilinmektedir. Büyük iskender Asya seferi sırasında Akçakoca onun himayesine girdi. İskenderin ölümünden sonra komutanları arasında bir paylaşım mücadelesi başladı. Akçakoca yöresine önce komutan Antigon, daha sonra da Lazirmark egemen oldu. İmparator Sezar'ın Pontos'u (Karadeniz Kıyıları) fethi ile de Roma imparatorluğu topraklarına katıldı ve Anadolu topraklarındaki beş eyaletten biri oldu. Roma imparatorluğu batı ve Doğu olarak bölününce merkezi istanbul olan Doğu Roma İmparatorluğu'na katıldı.

Bizans Dönemi ve sonrası Emevi akınlarıa sahne olan Anadolu topraklarının kaderi Akçakoca içinde kaçınılmaz sonu getirdi. Bölgenin önemli kentleri olan Karadeniz ereğlisi ve Amasra yakılıp yıkıldı.

1071 de malazgirt'te Bizansı yenen Oğuz Türkleri Anadolu Alparslan öncülüğünde Selçuklu Devletini kurdular ve Anadoluya egemen olmaya başladılar. Akçakoca yöresine gelerek yerleşen ilk boyun Koçar bey liderliğinde olduğuna dair bilgiler vardır. Bugün kü Koçar köyü'nün adınında ordan geldiği düşünülür. Akçakocanın eski adı Akçaşar (Şar şehir anlamına gelmektedir.) bugünkü kentin bulunduğu yere yerleşen Kerameddinler tarafından verilmiş. Denizden görünen kayalıkların beyaz görünümü bu isme kaynak olduğu düşünülmektedir.

CENEVİZLİLER DÖNEMİ, CENEVİZ KALESİ AKÇAKOCA

Dördüncü Haçlı seferi için Venedik gemileri ile İstanbul'a gelen ve coğunluğu Latin olan haçlı ordusu konuk olarak girdiği istanbulu zaptetti. 1204'den 1261' e kadar süren Latin İmparatorluğu döneminde Karadeniz kıyılarında da egemenlikleri görüldü. Ceneviz kalesi de bu dönemin eseridir. kalenin surları moloz taşlar ve kremit kullanarak yapılmıştır.

OSMANLI DÖNEMİ, AKÇAKOCA BEY

İstanbul'u fethederek güçlelen ve doğuya doğru bütün anadoluya akim olmayı hedefleyen Osmanlı aldığı kentlerinde adlarını değiştiriyordu. Akçakoca'nın "Diapolis" olan adını bu dönemde Akçaşehir yapılmış olduğu söylenebilir. Osmanlı "uçbeyi" olan Akçakoca Bey'in bu dönemde kenti fethederek Osmanlı topraklarına kattığına dair yeterli bir bilgi bulunmamaktadır. Birçok araştırmacı çoğu yörük olan Akçakoca yöre halkının kendi isteği ile Osmanlı ile birleştiği görüşündedir. Osmanlı döneminde idari bakımdan Boluya bağlıydı. Bolu sancak beyliğinin ilk yöneticisi Konuralp Bey idi.

Akçakoca 1864'de eyaletler kaldırılıp il teşkilatları kurulunca Düzce ile birlikte nahiye haline geldi.1923 tarihine kadar halkı tarım , hayvancılık , ormancılık ve balıkçılık ile geçinen bir nahiye olarak Düzce kazasına bağlıydı.

23 Haziran 1394'de ilçe oldu ve Kocaeli, Sapanca yörelerini fetheden Akçakoca beyin adı verildi. İlk önce Bolu iline bağlı idi daha sonra 1999 da Düzce il yapılınca oraya bağlandı.

EVLİYA ÇELEBİ den AKÇAKOCA 

"Yine buradan Akçaşar'A GELDİK. Burası voyvodalıktır. 150 Akçelik kazadır. Yeniçeri serdar'ı vardır.Eski zamanlarda havası latif, hazin (acıklı, dokunaklı) bir şehir imiş. Ahmet Han zamanında Kazak keferesi hücüm ile her tarafı yakıp yıkmıştır. Halen 600 bağ ve bahçeli ve hanelidir. Çarşı içere kiremitli ve bimisal (benzersiz) bir cami vardır. Mukaddema hanların birisi kurşun örtülü muazam bin han imiş. Halen kasaba okadar mamur ve muzeyyen değildir. Bolu şehrinin iskelesidir. Lebideryada 70 adet mahzen vardır. Bir tarafı dağlardır. Buyüzden havası sağlamdır."

Resimler

Büyük resmi görmek için resmin üzerini tıklamanız yeterlidir..

Akçakoca Genel Bilgiler

Akçakoca seyahatinizde daha iyi vakit geçirebilmeniz için Akçakoca ve çevresinde görmekten keyif alabileceğiniz yerleri ve bilgileri sizlerle paylaşmak isteriz.Aşağıdaki linklerden bilgi ve detaylara ulaşabilirsiniz.Keyifli tatiller dileriz…

TARİHİ ESER VE GÖRÜNTÜLER

Bölgemizin tarihinden kalan, Konuralp müzesinde olan tarihi eserleri ve Akçakoca Ceneviz Kalesi fotoğraflarını aşağıda görebilirisniz...

Konuralp Müze Ceneviz ve Öncesi Konuralp Kasaba Tarihi Tiyatrosu Akçakoca Ceneviz kalesi
Mu-Vu Otelcilik Tur. İnş A.Ş. © 2013